Slovensko dokáže za niekoľko rokov zmeniť dodávateľa jadrového paliva
Aktualizované 09.04.2024
V jadrových elektrárňach sa vyrobí väčšina elektriny na Slovensku. Po Francúzsku máme druhý najväčší podiel jadra na svete. Palivo momentálne dovážame výhradne z Ruska, vzhľadom na jednostrannú závislosť a geopolitické súvislosti ale hľadáme alternatívnych dodávateľov.
V roku 2025 by mal byť v Jadrovej elektrárni Mochovce spustený štvrtý blok. Podiel jadra na výrobe elektriny sa tak zvýši nad 70 %, čím sa dostaneme nad súčasnú úroveň Francúzska.
- Doterajším a zatiaľ jediným dodávateľom paliva do slovenských reaktorov je ruská firma TVEL. Slovenské elektrárne s ňou majú kontrakt do roku 2026 s možnosťou predĺženia do roku 2030. TVEL dodáva podľa expertov oslovených Inštitútom pre stratégie a analýzy (ISA) kvalitné palivo bez prerušenia a v požadovanom harmonograme.
Závislosť na nedemokratickom režime, ktorý navyše vedie vojnu v susednom štáte, vytvára riziko nestability dodávok a vyvoláva viaceré bezpečnostné otázky. Slovensko má navyše negatívnu skúsenosť z obdobia plynovej krízy v roku 2009, keď sa táto energetická komodita stala nástrojom nátlaku Ruskej federácie na štáty Európskej únie.
- Slovenské elektrárne, experti aj iné štáty sa pri hľadaní alternatívneho dodávateľa prikláňajú ku kanadsko-americkej firme Westinghouse, ktorá má momentálne ako jediná vyvinuté palivo do sovietskeho reaktora VVER-440. Ďalšou alternatívou je francúzska firma Framatome, ktorá sa pokúša vyvinúť na európskej úrovni vlastné palivo.
- Medzi dodávkami paliva od ruského a amerického výrobcu by podľa dostupných informácií nemal byť výrazný cenový rozdiel. Otázna bude kvalita, ktorá bola problémom pri prvej generácii paliva pre VVER-440 z dielne Westinghouse.
Podľa odborníkov oslovených ISA nie je zmena paliva, ak splní vysoké nároky na kvalitu, technologický problém. Ide skôr o politické a ekonomické rozhodnutie. Zmena môže trvať niekoľko rokov. Skomplikovať ju môže administratíva súvisiaca s licenčným procesom od slovenských dozorných orgánov.
Spolupráca s USA v jadrovej energetike dáva pre Slovensko zmysel aj z hľadiska rozvoja technológie malých modulárnych reaktorov. Na štúdiu realizovateľnosti získalo Slovensko grant z amerického projektu Phoenix a je vytypovaných 5 lokalít, kde by reaktory mohli stáť.
Viac si o tejto téme môžete prečítať v komentári „Alternatívy k ruskému jadrovému palivu“.
Aktualizované 09.04.2024