Inovatívnych liekov pribudlo, ale na liečbu rakoviny ich je stále menej ako v okolitých štátoch
Aktualizované 24.10.2024
Počet inovatívnych onkologických liekov zaradených do systému úhrad zdravotnými poisťovňami na Slovensku vzrástol za posledné štyri roky z 31 na 60. Napriek zlepšeniu máme vo V4 stále najmenej registrovaných liekov a zaostávame aj za viacerými balkánskymi štátmi.
V auguste 2022 sa na Slovensku uvoľnili pravidlá vstupu inovatívnych liekov. Na trh sa tak dostali aj drahšie lieky, ktoré boli predtým preplácané zdravotnými poisťovňami len na výnimku. Podľa Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) počet hradených onkologických liekov medziročne k februáru 2024 vzrástol o 13 (zo 47 na 60), pričom trend je rastúci od roka 2021.
Napriek tomu majú lekári v Čechách a v Slovinsku, ktoré patrí medzi lídrov v EÚ, pre pacientov na výber viac možností liečby pri každom druhu ochorenia. Napríklad na rakovinu hrubého čreva majú šesť liekov, my jeden. Na rakovinu prsníka majú Česi trinásť liekov, Slovinci pätnásť a my osem.
Rakovina patrí medzi najčastejšie život ohrozujúce ochorenia. Podľa posledných výstupov z Národného onkologického registra z roku 2021 pribudlo na Slovensku 40-tisíc prípadov rakoviny ročne a 14-tisíc ľudí prišlo o život.
Pred vstupom do systému úhrad ministerstvo zdravotníctva každý liek vyhodnocuje testom nákladovej efektívnosti. Ak je preukázaná, ministerstvo liek kategorizuje, čím sa stáva dostupný pre všetkých pacientov, ktorí ho potrebujú.
Zdravotné poisťovne podporujú vstup moderných liekov, ale upozorňujú na nedostatok finančných zdrojov. Priestor by mohlo vytvoriť zvýšenie efektívnosti, čo sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi:
- Vytvorenie programov verejného zdravia na regionálnej úrovni zameraných na zdravý životný štýl obyvateľstva a kvalitu životného prostredia.
- Zvýšenie financovania preventívnych programov a súvisiacej infraštruktúry.
- Lepšia komunikácia s pacientom a organizácia jeho cesty zdravotníckym systémom tak, aby sa odstránili duplicitné a nepotrebné výkony a tiež skrátili čakacie lehoty na vyšetrenia a operácie.
- Zber dát o nákladoch na liečbu onkologických pacientov a spotrebe liekov tak, aby sa dali predpovedať plánované výdavky v rozpočte na ďalší rok.
- Úspory v liekovej politike napríklad znižovaním spotreby antibiotík, využitím elektronického systému na odstránenie duplicitného predpisovania liekov v ambulantnej sfére, alebo znížením cien nemocničných liekov vďaka centrálnemu obstarávaniu.
Niektoré opatrenia sa už postupne napĺňajú, vyžadujú si však dlhší časový nábeh. Príkladom je podpora vstupu nových generík a biosimilárov do systému úhrad či opakované posudzovanie nákladovej efektívnosti liekov.
Keďže do systému úhrad nemôžeme zaradiť všetky moderné lieky, za úvahu stojí vytvorenie osobitného systému financovania drahých inovatívnych liekov na zriedkavé ochorenia. Napríklad v Česku sú od januára 2022 nákladné liečby financované vo vysoko špecializovaných centrách zriedkavých ochorení s presne definovaným rozpočtom.
Aktualizované 24.10.2024