Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Obnoviteľné zdroje v roku 2023 pokryli takmer štvrtinu slovenskej spotreby elektriny, ich podiel bude zrejme narastať
Aktualita

Obnoviteľné zdroje v roku 2023 pokryli takmer štvrtinu slovenskej spotreby elektriny, ich podiel bude zrejme narastať

Aktualizované 21.03.2025

Obsah

V roku 2023 dosiahol podiel obnoviteľných zdrojov (OZE) na celkovej spotrebe elektriny na Slovensku 24,2 %. Ide o historicky najvyšší podiel. Vo V4 je na tom najlepšie Poľsko (25,8 %), hoci má najväčší podiel tepelných elektrární a ako jediné zatiaľ nevyužíva jadrovú energiu.

  • Podiel elektriny z OZE na celkovej spotrebe na Slovensku stúpol v rokoch 2005-2023 podľa Eurostatu z 15,7 % na 24,2 %. Vo V4 podiel najrýchlejším tempom rástol v Poľsku a ešte výraznejšie v Nemecku. Všetky štáty V4 výrazne zaostávajú za priemerom EÚ (45,3 %).
  • Výhodou Slovenska a Francúzska je pokrytie vyše 60 % spotreby jadrom, ktoré je stabilným a relatívne čistým zdrojom energie. Oba štáty tak nemuseli podľa pravidiel EÚ prudko znižovať podiel fosílnych zdrojov energie a nahrádzať ich obnoviteľnými zdrojmi.
  • Štruktúra výroby elektriny z OZE sa v jednotlivých členských štátoch výrazne líši. Dôvodom sú rozdiely v klimatických podmienkach, hospodárskej štruktúre a rozložení dopytu v čase. Na Slovensku sú podľa zistení ISA príčinou aj rôzne administratívne bariéry a odmietavý postoj obyvateľstva k veterným elektrárňam.
  • Z hľadiska typov OZE na Slovensku dlhodobo dominujú vodné elektrárne (97 %). Podiel solárnych (1,4 %) a veterných (0,1 %) elektrární je zanedbateľný. To spôsobuje, že objem elektriny vyrobenej z OZE bol v rokoch 2014-2023 pomerne stabilný (priemer 5 465 GWh) a jej podiel na celkovej výrobe i spotrebe elektriny sa menil v závislosti od kolísania týchto kategórií.  
  • V iných štátoch sú jednotlivé zdroje zastúpené rovnomernejšie. V EÚ sú najrozšírenejšie veterné elektrárne (41,4 %)  nasledované vodnými (30,3 %) a solárnymi (21,6 %).

Ako sa Slovensko pripravuje na nárast spotreby elektriny? Riešením je jadro aj potenciál rozvoja obnoviteľných zdrojov.

  • Po spustení 3. (a 4.) reaktora v jadrovej elektrárni Mochovce bude Slovensko z hľadiska objemu vyrobenej elektriny energeticky sebestačné, čo sa však v budúcnosti môže zmeniť. Plánovaná dekarbonizácia priemyslu, elektrifikácia dopravy, rozvoj dátových centier či intenzívnejšie využívanie klimatizácií v dôsledku otepľovania takmer určite zvýšia spotrebu elektriny.
  • Ministerstvo hospodárstva v aktualizovanom integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne (INECP) počíta medzi rokmi 2020-2030 s rastom spotreby o 19-25 %. Vzhľadom na dekarbonizačné ciele EÚ je očakávaný ďalší rast aj po roku 2030.
  • Na nárast spotreby by sme sa mali pripraviť už v súčasnosti. Podľa analýzy ISA sú OZE udržateľným a cenovo výhodným riešením, ale na využitie ich potenciálu musíme zlepšiť strategické plánovanie.
  • INECP nepočíta s výstavbou ďalších veľkých vodných elektrární. Naopak, potenciál vidí v rozvoji biopalív, veternej a solárnej energie. Plán počíta v rokoch 2023-2030 s nárastom výroby elektriny zo slnka o 65 % (z 893 na 1 470 GWh); z biopalív ako bioplyn a biometán o 105 %  (zo 440 na 900 GWh) a najviac z vetra  o 24 900 % (zo 6 na 1 500 GWh). Naplnenie týchto prognóz je však podmienené zefektívnením povoľovacích procesov a prípadne aj motiváciou investorov.

Aktualizované 21.03.2025