Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. V európskom indexe sociálneho pokroku je Bratislava na úrovni priemeru EÚ, ale regióny zaostávajú
Aktualita

V európskom indexe sociálneho pokroku je Bratislava na úrovni priemeru EÚ, ale regióny zaostávajú

Aktualizované 09.04.2025

Obsah

Európsky Index sociálneho pokroku (EU-SPI) je nástroj, ktorý nezávisle od ekonomických ukazovateľov meria sociálny pokrok v regiónoch Európskej únie. V roku 2024 sa Slovensko umiestnilo so skóre 84,8 pod priemerom EÚ (100). Podobné skóre malo aj Poľsko (86,5) a Maďarsko (84,9). Z V4 dosiahlo nadpriemerný výsledok len Česko so skóre 102,3.

S veľkým náskokom vedú severské štáty so skóre prevyšujúcim priemer EÚ takmer o tretinu. Podpriemerný výsledok dosiahla tretina štátov EÚ vrátane Talianska, Chorvátska či Grécka. Na posledných dvoch priečkach sa umiestnilo Rumunsko a Bulharsko so skóre nižším ako 65.

Vo väčšine členských štátov dosahujú regióny hlavných miest rovnaké alebo vyššie skóre ako je ich národné. Výnimkou je belgický Brusel. Najvýraznejší rozdiel v indexe hlavného mesta v porovnaní s celoštátnym skóre malo Slovensko (13,8), Česko, Litva a Maďarsko.

Na Slovensku dosiahol najvyššie skóre Bratislavský kraj (98,6), čo je však stále európsky podpriemer. Zvyšné regióny zaostávajú za priemerom EÚ približne o 17 %. Najnižšie skóre má západoslovenský región pre znížený pocit bezpečia a pre nespokojnosť obyvateľov s kvalitou vody, avšak treba mať na zreteli, že doň nie je zahrnutý lepšie hodnotený Bratislavský kraj.

V rámci indexu sa vyhodnocuje viacero ukazovateľov. Koncepčne zachytáva sociálny pokrok v troch hlavných okruhoch: základné potreby, základy blahobytu a príležitosti. Každý okruh pozostáva zo štyroch kategórií, ktoré sa skladajú z troch až šiestich špecifických ukazovateľov.

K úrovni priemeru EÚ má Slovensko najbližšie v okruhu základných ľudských potrieb so skóre 95,2 a konkrétnejšie v oblasti základného vzdelania, kvality bývania, vody a sanitácie či kvality životného prostredia.

Najviac priestoru na zlepšenie máme v okruhu príležitostí so skóre 66,2. Najhoršie výsledky sme dosiahli v kategóriách inklúzia (tolerancia voči menšinám) a dôvera vo verejné inštitúcie.

V celosvetovom poradí sa Slovensko vlani umiestnilo na 34. mieste zo 170 štátov, čím si oproti roku 2016 polepšilo o dve priečky.

V rámci celosvetového Indexu sociálneho pokroku je skóre aktualizované každoročne (na celoštátnej úrovni), na úrovni EÚ v štvorročnom intervale.

Európsky Index sociálneho pokroku vypracováva Európska komisia a zostavila ho v spolupráci s neziskovou organizáciou Social Progress Imperative a výskumným inštitútom Orkestra. Účelom indexu je pomáhať tvorcom politík a zainteresovaným stranám pri hodnotení silných a slabých stránok regiónu, najmä v sociálnej a environmentálnej oblasti.

Aktualizované 09.04.2025