V európskom indexe sociálneho pokroku je Bratislava na úrovni priemeru EÚ, ale regióny zaostávajú
Aktualizované 09.04.2025
Európsky Index sociálneho pokroku (EU-SPI) je nástroj, ktorý nezávisle od ekonomických ukazovateľov meria sociálny pokrok v regiónoch Európskej únie. V roku 2024 sa Slovensko umiestnilo so skóre 84,8 pod priemerom EÚ (100). Podobné skóre malo aj Poľsko (86,5) a Maďarsko (84,9). Z V4 dosiahlo nadpriemerný výsledok len Česko so skóre 102,3.
S veľkým náskokom vedú severské štáty so skóre prevyšujúcim priemer EÚ takmer o tretinu. Podpriemerný výsledok dosiahla tretina štátov EÚ vrátane Talianska, Chorvátska či Grécka. Na posledných dvoch priečkach sa umiestnilo Rumunsko a Bulharsko so skóre nižším ako 65.
Vo väčšine členských štátov dosahujú regióny hlavných miest rovnaké alebo vyššie skóre ako je ich národné. Výnimkou je belgický Brusel. Najvýraznejší rozdiel v indexe hlavného mesta v porovnaní s celoštátnym skóre malo Slovensko (13,8), Česko, Litva a Maďarsko.
Na Slovensku dosiahol najvyššie skóre Bratislavský kraj (98,6), čo je však stále európsky podpriemer. Zvyšné regióny zaostávajú za priemerom EÚ približne o 17 %. Najnižšie skóre má západoslovenský región pre znížený pocit bezpečia a pre nespokojnosť obyvateľov s kvalitou vody, avšak treba mať na zreteli, že doň nie je zahrnutý lepšie hodnotený Bratislavský kraj.
V rámci indexu sa vyhodnocuje viacero ukazovateľov. Koncepčne zachytáva sociálny pokrok v troch hlavných okruhoch: základné potreby, základy blahobytu a príležitosti. Každý okruh pozostáva zo štyroch kategórií, ktoré sa skladajú z troch až šiestich špecifických ukazovateľov.
K úrovni priemeru EÚ má Slovensko najbližšie v okruhu základných ľudských potrieb so skóre 95,2 a konkrétnejšie v oblasti základného vzdelania, kvality bývania, vody a sanitácie či kvality životného prostredia.
Najviac priestoru na zlepšenie máme v okruhu príležitostí so skóre 66,2. Najhoršie výsledky sme dosiahli v kategóriách inklúzia (tolerancia voči menšinám) a dôvera vo verejné inštitúcie.
V celosvetovom poradí sa Slovensko vlani umiestnilo na 34. mieste zo 170 štátov, čím si oproti roku 2016 polepšilo o dve priečky.
V rámci celosvetového Indexu sociálneho pokroku je skóre aktualizované každoročne (na celoštátnej úrovni), na úrovni EÚ v štvorročnom intervale.
Európsky Index sociálneho pokroku vypracováva Európska komisia a zostavila ho v spolupráci s neziskovou organizáciou Social Progress Imperative a výskumným inštitútom Orkestra. Účelom indexu je pomáhať tvorcom politík a zainteresovaným stranám pri hodnotení silných a slabých stránok regiónu, najmä v sociálnej a environmentálnej oblasti.
Aktualizované 09.04.2025