Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Slovensko má štvrtú najnižšiu mieru zažitej kriminality v EÚ 
Aktualita

Slovensko má štvrtú najnižšiu mieru zažitej kriminality v EÚ 

Aktualizované 16.04.2025

Obsah

Podľa dotazníkového prieskumu EU-SILC zažilo na Slovensku v roku 2023 kriminalitu, násilie alebo vandalizmus 3,4 % ľudí, čo je štvrtá najnižšia hodnota v EÚ. Priemer EÚ je 10 %. Maximum sme dosiahli v roku 2009, keď sa s týmito javmi stretlo 12,3 % ľudí. Odvtedy hodnota dlhodobo klesá.

Slovensko patrí medzi štáty s najväčším rozdielom v zažitej kriminalite u ľudí žijúcich v chudobe oproti ľuďom žijúcim mimo nej. Kým len 2,4 % ľudí s príjmom nad 60 % mediánovej hodnoty zažilo kriminalitu, u ľudí pod touto hranicou to je 9,3 %. Medzi ľuďmi žijúcimi v chudobe je teda tento jav častejší a dlhodobo sa drží na podobnej úrovni.

Väčšie rozdiely sú aj podľa miery urbanizácie. Na Slovensku zažilo kriminalitu vo veľkých mestách 6 % ľudí, v mestách a predmestiach 2,9 % a na vidieku 2,6 %. Ak zohľadníme aj riziko chudoby, tak vo veľkých mestách zažilo kriminalitu 25,6 % ľudí ohrozených chudobou a na vidieku 7,4 %.

Urbanizácia môže byť aj čiastočným vysvetlením, prečo je na Slovensku nízka zažitá kriminalita. Na vidieku je kriminalita vo všeobecnosti nižšia. Na Slovensku žije na vidieku 48,8 % obyvateľstva, čo je o 22,8 percentuálneho bodu viac ako priemer EÚ. Zároveň ide o najvyšší podiel v rámci EÚ.

Miera zažitej kriminality na Slovensku dlhodobo klesá podobne ako počet evidovaných trestných činov políciou. Dá sa tak predpokladať, že celková kriminalita od začiatku merania v roku 2008 skutočne klesla a nie je výsledkom neochoty nahlasovať ju. Najčastejšími trestnými činmi sú krádeže a vlámania.

Z okolitých štátov je na tom lepšie Poľsko, kde je zažitá kriminalita na úrovni 2,8 %. V Maďarsku je to 6,1 %, v Česku 6,6 % a v Rakúsku 7 %. Najmenej kriminality a vandalizmu v EÚ hlásia v Chorvátsku a Litve, najviac v Grécku a Holandsku. Grécko je zaujímavé tým, že kým inde v EÚ zažitá kriminalita a vandalizmus dlhodobo klesajú alebo stagnujú, tam za 20 rokov narástla (zo 7,8 na 20,9 %).

Aktualizované 16.04.2025