Na Slovensku sú najviac konkurencieschopné paradoxne technologicky nenáročné spoločnosti
Aktualizované 22.05.2025
Medzi najviac konkurencieschopné odvetvia na Slovensku nepatria tie, ktoré sú najviac technologicky či znalostne náročné. Je to presne naopak. Najvyššiu mieru konkurencieschopnosti mali v roku 2023 odvetvia, ktoré sú technologicky a znalostne nenáročné. Ukázal to výskum ISA na základe dát z registra účtovných závierok (RÚZ).
Na prepočet konkurencieschopnosti bola použitá metodika kompozitného ukazovateľa Index konkurencieschopnosti firmy (Enterprise Competitiveness Index – ECI), ktorú vyvinula a aplikovala Bank of Portugal. Index berie do úvahy 16 ukazovateľov rozdelených do 6 dimenzií: ziskovosť, schopnosť kryť náklady produkcie, produktivita kapitálu a práce, prístup k zdrojom, riziko a orientácia na kvalitu. Nadobúdať môže hodnoty 0 až 1, pričom 0 znamená takmer nulovú schopnosť firmy obstáť v konkurenčnom boji na trhu a hodnota 1 znamená bezkonkurenčnú firmu, ktorá exceluje vo všetkých parametroch.
Mediánová hodnota ECI indexu za 199 240 slovenských firiem dosiahla úroveň 0,365. Technologicky náročné odvetvia zahŕňajúce 412 firiem podnikajúcich napríklad v sektore výroby elektronických komponentov, počítačov, optických a meracích prístrojov či farmaceutických prípravkov na tom neboli oveľa lepšie. Dosiahli len mierne vyššie skóre 0,367. Celkové rozpätie slovenských firiem siaha od 0,01 po 0,66.
Najvyššiu mieru konkurencieschopnosti mali firmy v sektoroch nenáročných na technológiu. Je to spolu 5 628 firiem podnikajúcich v oblasti výroby potravín, nápojov, textilu, spracovania dreva či výroby papiera. Ich skóre dosiahlo mediánovú úroveň 0,39.
Na jednej strane to ukazuje mierne vyššiu životaschopnosť slovenských firiem nenáročných na znalosti či technológie, ktoré aj bez veľkých investícií dokážu byť nadpriemerne konkurencieschopné. Na druhej strane to ukazuje nevyužitý potenciál v sektoroch náročnejších na znalosti a technológie. Tie majú najlepšie predpoklady na výrazné zvýšenie konkurencieschopnosti, čo by prinieslo benefity v podobe vyššej pridanej hodnoty, miezd a výkonu celého hospodárstva.
Aktualizované 22.05.2025