Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Na Slovensku využíva prácu z domu takmer 13 % ľudí, na Západe je bežnejšia
Aktualita

Na Slovensku využíva prácu z domu takmer 13 % ľudí, na Západe je bežnejšia

Aktualizované 17.02.2025

Obsah

Podiel ľudí pracujúcich z domu dlhodobo rastie v celej EÚ. Najväčší nárast nastal počas pandémie. Kým v roku 2019 na Slovensku podľa dotazníkového prieskumu Eurostatu pracovalo z domu 9,5 % zamestnaných, v roku 2021 to bolo 15 %. Po pandémii podiel mierne klesol na 13 %. Podobný trend vidno aj v okolitých štátoch.

Rozvoj technológií a pandémia urýchlili presun práce do online prostredia. V roku 2023 pracovalo na Slovensku z domu 12,7 % zamestnaných ľudí, z toho občasne 7,8 % a obvykle 4,9 %. Práca z domu je populárnejšia v Rakúsku (27,9 %), Česku (15,2 %) aj Poľsku (14,3 %).

V EÚ vedie Holandsko (51,9 %) a Švédsko, na opačnom konci rebríčka je Bulharsko. V celej EÚ pracuje z domu približne každý piaty zamestnanec alebo živnostník.

Mierny pokles po pandémii môže byť sčasti spôsobený tlakom firiem na návrat ľudí do práce, ale časť zamestnancov jednoducho radšej pracuje v kancelárii ako z domu. Najčastejšie ľudia uvádzali, že by chceli pracovať v takzvanom hybridnom modeli, teda časť týždňa z domu a časť z kancelárie. Prečo to tak je?

Prieskum portálu platy.sk ponúka čiastočnú odpoveď. Hoci práca z domu a pružný pracovný čas patria k najžiadanejším benefitom Slovákov a ľudia si pochvaľujú úsporu času na dochádzanie, vnímajú aj nevýhody. Dlhodobá práca z domu spôsobuje sociálnu izoláciu, domáce prostredie môže rozptyľovať a stierať hranicu medzi prácou a súkromím.

Podľa dát Eurostatu na Slovensku častejšie pracujú z domu podnikatelia ako zamestnanci. V roku 2023 využívalo prácu z domu 29,3 % podnikateľov (vrátane živnostníkov) a 9,8 % zamestnancov. Pri podnikateľoch so zamestnancami to bolo až 38,7 %.

Z hľadiska odvetví podľa prieskumu portálu platy.sk vedú informatici, 39 % respondentov z tohto segmentu nechodí do kancelárie. Dáta potvrdzuje aj prieskum portálu profesia.sk z roku 2024. Najčastejšie home office ako benefit ponúkali firmy v oblastiach IT, ekonomiky, administratívy a manažmentu. Z 34-tisíc inzerátov ponúkalo tento benefit približne 10 % ponúk.

Potenciál práce z domu je na Slovensku pomerne vysoký. Podľa analýzy Národnej banky Slovenska (NBS) z roku 2021 by mohli na Slovensku zamestnanci odrobiť 35 % práce z domu, v bratislavskom regióne až 54 %. Napriek tomu home office zostáva výsadou skôr vybraných odvetví a profesií. Líši sa v závislosti od pohlavia a dosiahnutého vzdelania.

Kým muži na Slovensku dokážu z domu urobiť 26 % práce, ženy až 44 %. V zamestnaniach, ktoré najviac umožňujú prácu z domu, totiž pracuje viac žien ako mužov. Najviditeľnejšie je to vo vzdelávaní, kde 77 % práce je možné vykonávať z domu a takmer 86 % zamestnaných v tomto odvetví tvoria ženy.

V zamestnaniach pre stredoškolsky vzdelaných je možné vykonávať 23 % práce z domu, pri vysokoškolsky vzdelaných je to 68 %. Naopak, zamestnanci so základným vzdelaním nedokážu pracovať z domu takmer vôbec (2 %), uvádza NBS.

Aktualizované 17.02.2025