V Bratislavskom kraji nie je núdza o prácu
Aktualizované 12.09.2023
Bratislavský kraj dosiahol v roku 2021 na špičku EÚ s podielom iba 3,1 % nezamestnaných a ľudí s neuspokojeným dopytom po práci v populácii od 15 do 74 rokov. Smerom na východ sa situácia zhoršuje a na opačnom konci Slovenska dosahujeme až 14 %, čo je najhoršie skóre krajov vo Vyšehradskej štvorke.
Nový ukazovateľ „Labour market slack“ vyvinuli ekonómovia pre lepšie poznanie problémov na trhoch práce v rámci snahy oživiť hospodárstvo po pandémii COVID-19.
Skladá sa z týchto zložiek:
- nezamestnaní, ktorí sú schopní začať pracovať do dvoch týždňov a aktívne si hľadajú prácu;
- pracovníci na čiastočný úväzok, ktorí chcú pracovať viac;
- ľudia, ktorí sú schopní pracovať, ale prácu si nehľadajú;
- ľudia, ktorí si prácu hľadajú, ale nie sú ihneď k dispozícii.
Ukazovateľ naprieč celým Slovenskom najvýznamnejšie ovplyvňuje nezamestnanosť, a to hlavne na východe Slovenska. Podiel nezamestnanosti na výslednom ukazovateli je v EÚ najvyšší práve na Slovensku (76 %) a v Česku (72 %).
Naopak, vysokým podielom ostatných zložiek vyniká Taliansko, kde takmer polovicu celkového ukazovateľa tvoria ľudia schopní pracovať, avšak prácu si nehľadajú. Holandsko a Švajčiarsko sa zas vyznačujú najvyšším percentom ľudí pracujúcich na polovičný úväzok. Fínsko má všetky ostatné zložky indikátora zastúpené relatívne rovnako a spolu významnejšie ako celkovú nezamestnanosť.
Viac informácií:
- Labour market slack – unmet need for employment – quarterly statistics
- Labour market slack in 2021 by regions
Aktualizované 12.09.2023