Slovenská vláda si na trhoch požičiava s podobným úrokom ako Grécko
Aktualizované 12.09.2023
Slovensko a Grécko majú pri 10-ročných dlhopisoch takmer rovnaký úrok, hoci ich delí v ratingu najmenej 6 stupňov. Finančné trhy dlho nechceli požičiavať Grécku, keďže v roku 2012 takmer zbankrotovalo. Za ostatných 5 rokov sa situácia výrazne zmenila.
- V rokoch 2017-2022 bol rozdiel medzi slovenskými a gréckymi úrokovými mierami pri 10-ročných dlhopisoch v priemere 2,59 p.b.
- Vlani sa zmenšil na 1,41 p.b. a od septembra je zreteľná konvergencia.
- V júni 2023 bol rozdiel v úrokoch iba 0,09 p.b.
V rámci V4 je na tom Slovensko z hľadiska výšky úrokov najlepšie. Česko, Maďarsko a Poľsko si vo všeobecnosti požičiavajú drahšie ako Slovensko, Rakúsko a Grécko. K nižším nákladom na obsluhu dlhu prispieva členstvo v eurozóne.
Kým Grécko je podľa ratingových agentúr Fitch a Standard and Poor´s (S&P) v špekulatívnom pásme s hodnotením BB+, Slovensko je zaradené v investičnom pásme A+ (S&P), respektíve A s negatívnym výhľadom (Fitch).
Čo si ratingovky pri hodnotení ekonomík najviac všímajú? Začnime Slovenskom.
- Slovensku agentúry vyčítajú politickú nestabilitu v súvislosti so vznikom menšinovej vlády v septembri 2022 a neistotu spojenú s tohtoročnými predčasnými voľbami. Všímajú si tiež zhoršujúci sa stav verejných financií a vysokú infláciu napriek členstvu v eurozóne.
- Agentúra S&P ocenila odolnosť ekonomiky počas pandémie a vojny na Ukrajine i zníženie surovinovej závislosti na Rusku.
- Tiež naznačila, že ak sa fiškálna situácia Slovenska zlepší nad očakávania a upokojí sa politická situácia, rating môže zvýšiť. Naopak, ak sa zastavia reformy, obnoví energetická kríza alebo sa ocitnú automobilky v problémoch, hodnotenie zhorší.
Grécko v ratingu za Slovenskom výrazne zaostáva, má vyššie riziko platobnej neschopnosti, ale dostáva sa z najhoršieho.
- Podľa agentúr Grécko dlhodobo napĺňa štrukturálne reformy. Vlani malo najrýchlejšiu fiškálnu konsolidáciu v EÚ a prebytkové primárne saldo rozpočtu verejnej správy (S&P), teda bez započítania úrokov príjmy štátu prevýšili výdavky. Agentúra Fitch pôvodný odhad rastu HDP na rok 2023 na úrovni 0,9 % zmenila v júni na 2,3 %.
- V júni 2023 vyhrala predčasné voľby opäť pravicová strana Nová Demokracia, ktorá sľúbila pokračovanie reforiem nevyhnutných na udržanie priaznivého vývoja gréckej ekonomiky.
- Rovnako ako pri Slovensku S&P ocenila odolnosť gréckej ekonomiky počas pandémie, vojny na Ukrajine a zníženie surovinovej závislosti na Rusku.
- Kladný či záporný vývoj ratingu S&P aj Fitch podmieňujú vývojom fiškálnej disciplíny, vývojom rastu HDP a reformami.
Viac sa dočítate v týždňovom ekonomickom prehľade ISA.
Týždňový ekonomický prehľad (PDF)Aktualizované 12.09.2023