Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Na nákupy oblečenia a obuvi sa oplatí vyraziť vo februári a v auguste, najväčšie zľavy sú v Rakúsku
Aktualita

Na nákupy oblečenia a obuvi sa oplatí vyraziť vo februári a v auguste, najväčšie zľavy sú v Rakúsku

Aktualizované 04.01.2024

Obsah

Podľa dát z Eurostatu udalosti posledných štyroch rokov takmer neovplyvnili sezónnu cyklickosť v segmente oblečenia a obuvi v Rakúsku a v Poľsku. To sa ale nedá povedať o zvyšných troch susedných štátoch vrátane Slovenska.

  • V segmente oblečenia a obuvi sa v rámci susedných štátov sezónne výpredaje najviac prejavujú v Rakúsku. Najväčšie zľavy môžu kupujúci očakávať vo februári a v auguste, keď sa predávajúci snažia zbaviť starého tovaru pred novou sezónou. V Rakúsku ide o zľavy približne 15 % z maxím, ktoré bývajú zvyčajne v novembri a v máji. V Poľsku sú zľavy v porovnaní s Rakúskom tretinové, teda približne 5 %.
  • Určitá sezónnosť bola po nástupe covidu zachovaná v Maďarsku. Rozdiely medzi cenovými maximami a minimami sú približne 3,5 percentuálneho bodu. To ale nie je možné povedať o Slovensku a o Česku, kde najmä v prípade Česka silnou infláciou zasiahnuté ceny zdeformovali inak cyklický trh.
  • V októbri 2023 boli celkovo ceny oblečenia a obuvi v Česku o 46 % vyššie ako v decembri 2019. V Maďarsku ceny vzrástli o 16 %, na Slovensku o 14 %, v Poľsku o necelých 11 % a najmenej vzrástli o 6 % v Rakúsku. Z dát vyplýva, že čím je vyššia inflácia, tým výraznejšie je narušená sezónna cyklickosť.
  • Aj napriek nižším sezónnym zľavám sa obuv a oblečenie dlhodobo najviac oplatí nakupovať u našich južných a severných susedov. V Maďarsku sa cenová hladina pohybuje približne okolo úrovne 86 % priemeru cien v EÚ, v Poľsku na úrovni 92 %. Slovensko sa pohybuje približne okolo priemeru, Rakúšania sú 3 p.b. nad priemerom.

Viac sa dočítate v ekonomickom prehľade ISA.

Zobraziť ekonomický prehľad ISA (PDF)

Aktualizované 04.01.2024