Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Zamestnanosť v priemysle klesá, čo naznačuje zmenu štruktúry ekonomiky
Aktualita

Zamestnanosť v priemysle klesá, čo naznačuje zmenu štruktúry ekonomiky

Aktualizované 25.03.2024

Obsah

Priemysel prestavuje významný pilier slovenskej ekonomiky. V posledných rokoch však z neho odchádzajú ľudia pracovať do služieb, kde platy rastú v priemere rýchlejšie a často sú aj vyššie. Slovensko sa tak približuje vyspelým ekonomikám, ktoré sú zvyčajne viac založené na službách a menej na priemysle.

Necelú polovicu nášho priemyslu tvorí výroba automobilov, v ktorej sme v prepočte na hlavu svetovou veľmocou. Aj preto je Slovensko niekedy označované za „montážnu dielnu Európy.“

  • V roku 2022 sme vyrobili 184 áut na tisíc obyvateľov, čo bolo najviac na svete. Na druhom mieste boli Česi so 115 autami.
  • Priemysel vlani vytvoril 26,2 % hrubej pridanej hodnoty v ekonomike, čo bola druhá najvyššia úroveň v EÚ, ktorej priemer bol 18,5 %.
  • Podľa Eurostatu tvoril priemysel na konci vlaňajška 22,8 % z celkovej zamestnanosti, čo bola tiež druhá najvyššia hodnota v EÚ. Priemer EÚ bol 15,4 %.

Napriek dominantnému postaveniu v priemysle od roku 2019 klesá zamestnanosť. Ak sa pozrieme na uplynulú dekádu, najvyšší počet, takmer 562 tisíc zamestnancov, pracoval v priemysle v 2. štvrťroku 2019. Najčerstvejší údaj máme z posledného štvrťroku 2023, kedy v priemysle pracovalo necelých 504 tisíc zamestnancov, čo je pokles o 10,3 % oproti vrcholu z roku 2019.

K januáru 2024 počet zamestnancov v priemysle klesol medziročne o 2,1 %, čo je najvyššie tempo úbytku od mája 2021.

Celková zamestnanosť v ekonomike podľa Štatistického úradu SR neklesá. Z rekordnej úrovne 2,42 milióna ľudí v 2. štvrťroku 2019 sa znížila počas koronakrízy na 2,33 milióna, následne sa však vrátila blízko pôvodným hodnotám.

Kým v priemysle pracuje menej ľudí, v iných odvetviach hospodárstva ich pribúda.

  • Od roku 2013 došlo k najväčšiemu nárastu podielu na zamestnanosti v odvetviach administratívne a podporné služby (1,1 %), zdravotníctvo a sociálna pomoc (1,0 %), informácie a komunikácia (1,0 %) a vedecké a technické činnosti (0,9 %). Podiel priemyslu na zamestnanosti za toto obdobie klesol o 1,7 %.

Ľudia, ktorí prešli z priemyslu do služieb, si pravdepodobne väčšinou platovo prilepšili.

  • Za poslednú dekádu rástli mzdy v službách (+70 % za 2013-22) rýchlejšie ako v priemysle (+64 %). Priemerná mzda v priemysle (1531 eur v roku 2022) aj službách (1518 eur) je porovnateľná. V sektoroch služieb, kde najviac rástla zamestnanosť, sú ale mzdy vyššie ako v priemysle alebo v nich rástli rýchlejšie.

K poklesu zamestnanosti v priemysle v uplynulých rokoch zrejme prispel covid aj energetická kríza. Negatívne ho ovplyvňuje tiež ochladenie zahraničného obchodu Nemecka, kde od septembra 2022 klesá dovoz tovarov a koncom vlaňajška tu klesli aj objednávky v automobilovom priemysle.

Ďalším faktorom môže byť vyššia automatizácia pri výrobe automobilov a v budúcnosti aj prechod na elektrické vozidlá. Autá so spaľovacím motorom majú totiž okolo 200 pohyblivých častíc, zatiaľ čo na výrobu elektromobilu je potrebná zhruba desatina.

Viac si prečítate v ekonomickom prehľade ISA:

Zobraziť ekonomický prehľad ISA (PDF)

Aktualizované 25.03.2024