Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Prekvalifikovanosť je u nás nad priemerom EÚ
Aktualita

Prekvalifikovanosť je u nás nad priemerom EÚ

Aktualizované 29.10.2024

Obsah

Takmer štvrtina vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku (23 %) pracuje podľa Eurostatu na pozíciách, ktoré vyžadujú len nízku alebo strednú úroveň zručností. Je to šieste najvyššie číslo v EÚ.

Spomedzi susedov dosahuje vyššiu mieru len Rakúsko (23,7 %). Najnižšiu prekvalifikovanosť má Česko (12 %), nasleduje Maďarsko (15,8 %) a Poľsko (19,6 %). Priemer EÚ je 20,8 %.

Vyššie vzdelanie na jednej strane zvyšuje šance na získanie lepšie platenej práce, vytvára aj podmienky na budovanie kultúrne a ekonomicky vyspelej spoločnosti.

Na druhej strane, ak si prekvalifikovaní ľudia dlhodobo nedokážu nájsť primerané miesta, môže to svedčiť o neefektívnom použití verejných zdrojov na ich vzdelanie. Efektívnejšie by mohlo byť, ak by na trh práce vstúpili skôr a menej času strávili štúdiom.

Optimálne by bolo, keby sa zvyšovala kvalita vysokoškolského štúdia a zlepšovali podmienky na trhu práce tak, aby si absolventi našli prácu primeranú ich vzdelaniu.

Prekvalifikovanosť rástla za ostatných 20 rokov vo všetkých štátoch V4. Najviac na Slovensku, kde stúpla o 14,6 percentuálneho bodu. Tento nárast je príznačný pre postkomunistické štáty, ktoré po zmene pomerov nárazovo zvýšili dostupnosť vyššej formy vzdelania.

Práve prudký prírastok absolventov je pravdepodobnou príčinou nárastu aj vysokej miery prekvalifikovanosti. Na Slovensku stúpol podiel ľudí s vysokoškolským vzdelaním z 10,4 % v 2004 na 25,8 % v 2023. Dôsledkom je vyššia prekvalifikovanosť najmä mladých ľudí.

Medzi 25- až 34-ročnými ľuďmi je na Slovensku prekvalifikovaných 27,3 %, čo je výrazne nad priemerom EÚ (21,1 %). Medzi 35- až 64-ročnými je prekvalifikovaných 20,2 %, čo je tesne nad priemerom EÚ (19,9 %).

Pozitívom je, že od roku 2017 sa prekvalifikovanosť drží na stabilnej úrovni. To naznačuje, že slovenský pracovný trh sa postupne prispôsobuje na absorpciu vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Skúsenosti a dlhší čas na trhu práce totiž môžu prispieť k presunu na vyššie pozície alebo k nájdeniu práce, ktorá si vyžaduje viac zručností.

Najvyšší podiel prekvalifikovaných je medzi administratívnymi pracovníkmi, kde 31 % z 250-tisíc zamestnancov nepotrebuje na svoju prácu vysokú školu. Druhý najvyšší podiel je v sektore osobných služieb a obchodu, kde je prekvalifikovaných 11 % z približne 430-tisíc pracujúcich. Ide napríklad o zamestnancov gastroprevádzok či predavačov.

Väčšina štátov EÚ má vyšší podiel vysokoškolsky vzdelaných žien ako mužov, čo prispieva k vyššej prekvalifikovanosti žien. Na Slovensku je prekvalifikovaných 25,9 % žien a 18,4 % mužov, čo je najväčší rozdiel medzi pohlaviami v EÚ. Pravdepodobnou príčinou je prudký nárast podielu žien s vysokoškolským vzdelaním.

Aktualizované 29.10.2024