Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Výdavky na výskum a vývoj stúpli, ale stále sme pod európskym priemerom
Aktualita

Výdavky na výskum a vývoj stúpli, ale stále sme pod európskym priemerom

Aktualizované 09.01.2025

Obsah

Podľa najnovších údajov Eurostatu vynaložilo Slovensko v roku 2023 na výskum a vývoj 1,04 % HDP. To nás radí na 21. miesto v EÚ, kde priemer dosahuje 2,25 % HDP. Lídrami sú Švédsko, Belgicko a Rakúsko. Hlavným problémom u nás je najmä zaostávanie v podiele výdavkov podnikateľského sektora (0,6 % HDP), kde je priemer krajín EÚ 1,2 %.

Podľa predbežných dát Eurostatu vlani vynaložilo najviac z HDP na výskum a vývoj Švédsko (3,6 %), Belgicko (3,3 %) a Rakúsko (3,3 %). Najmenej Cyprus (0,7 %), Malta (0,6 %) a Rumunsko (0,5 %).

V období 2013-2023 stúpol podiel týchto výdavkov v 20 členských štátoch vrátane Slovenska, kde narástol z 0,82 na 1,04 %. Najväčší nárast dosiahli Belgicko (+1 % HDP), Poľsko (+0,7 % HDP) a Grécko (+0,7 %).

V siedmich štátoch podiel za desaťročie klesol, najviac v Slovinsku (-0,5 % HDP) a Luxembursku
(-0,2 % HDP).

Podľa Európskej komisie investície do výskumu a vývoja posilňujú konkurencieschopnosť a sú dôležité pre odolné a udržateľné hospodárstvo. Ambícia EÚ je preto investovať aspoň 3 % HDP do výskumu a vývoja, dve tretiny z toho zo súkromného sektora. Tento cieľ plní len päť štátov – Švédsko, Belgicko, Rakúsko, Nemecko a Fínsko. Najviac zaostáva Lotyšsko, Litva a Cyprus.

Slovensko si stanovilo cieľ do roku 2030 dosiahnuť 2 % HDP, aktuálne ho plníme na 52 %. V podiele súkromných investícií na výskum a vývoj dosahuje 56 %.

Slabý podiel súkromných investícií u nás súvisí s viacerými faktormi:

  • výrazný podiel priemyslu orientovaný na výrobu s nižšou pridanou hodnotou, pričom výskum sa často koncentruje v materských zahraničných firmách,
  • podpriemerný podiel inovatívnych firiem (Eurostat),
  • rezervy v spolupráci na aplikovanom výskume medzi firmami a univerzitami.

Zvýšiť podiel verejných aj súkromných investícií do vedy a výskumu pomáhajú viaceré opatrenia plánu obnovy:

  • podpora excelentných projektov a výskumníkov úspešných aj na európskej úrovni,
  • granty na podporu spolupráce firiem, akademického sektora a organizácií výskumu a vývoja vo forme poukazov, doplnkových grantov k zdrojom získaným od súkromného sektora či podpory konzorcií,
  • investície na výskum a inovácie na dekarbonizáciu a digitalizáciu ekonomiky,
  • finančné nástroje na podporu inovácií ako napríklad kapitálové vstupy a mikropôžičky.

Pre udržateľné zvýšenie investícií je potrebné vytvoriť transparentný systém podobných opatrení s adekvátnymi zdrojmi. Súčasťou môžu byť daňové úľavy po vzore existujúceho „superodpočtu“, ktorý umožňuje znížiť daňový základ o výdavky na výskum a vývoj. Dôležité je pravidelne vyhodnocovať efektívnosť týchto nástrojov a podľa výsledkov upraviť ich nastavenie.

Dlhodobo je potrebné zvyšovať kvalitu vysokých škôl a výskumných inštitúcií, aby v spolupráci so súkromným sektorom dokázali udržiavať talentovaných študentov a pracovníkov na Slovensku a tiež prilákať talenty zo zahraničia. Práve vzdelaní a talentovaní ľudia majú najväčší potenciál prinášať inovácie a tým aj vytvárať kapitál potrebný na ďalšie investície do výskumu a vývoja.

Aktualizované 09.01.2025