Výdavky na výskum a vývoj stúpli, ale stále sme pod európskym priemerom
Aktualizované 09.01.2025
Podľa najnovších údajov Eurostatu vynaložilo Slovensko v roku 2023 na výskum a vývoj 1,04 % HDP. To nás radí na 21. miesto v EÚ, kde priemer dosahuje 2,25 % HDP. Lídrami sú Švédsko, Belgicko a Rakúsko. Hlavným problémom u nás je najmä zaostávanie v podiele výdavkov podnikateľského sektora (0,6 % HDP), kde je priemer krajín EÚ 1,2 %.
Podľa predbežných dát Eurostatu vlani vynaložilo najviac z HDP na výskum a vývoj Švédsko (3,6 %), Belgicko (3,3 %) a Rakúsko (3,3 %). Najmenej Cyprus (0,7 %), Malta (0,6 %) a Rumunsko (0,5 %).
V období 2013-2023 stúpol podiel týchto výdavkov v 20 členských štátoch vrátane Slovenska, kde narástol z 0,82 na 1,04 %. Najväčší nárast dosiahli Belgicko (+1 % HDP), Poľsko (+0,7 % HDP) a Grécko (+0,7 %).
V siedmich štátoch podiel za desaťročie klesol, najviac v Slovinsku (-0,5 % HDP) a Luxembursku
(-0,2 % HDP).
Podľa Európskej komisie investície do výskumu a vývoja posilňujú konkurencieschopnosť a sú dôležité pre odolné a udržateľné hospodárstvo. Ambícia EÚ je preto investovať aspoň 3 % HDP do výskumu a vývoja, dve tretiny z toho zo súkromného sektora. Tento cieľ plní len päť štátov – Švédsko, Belgicko, Rakúsko, Nemecko a Fínsko. Najviac zaostáva Lotyšsko, Litva a Cyprus.
Slovensko si stanovilo cieľ do roku 2030 dosiahnuť 2 % HDP, aktuálne ho plníme na 52 %. V podiele súkromných investícií na výskum a vývoj dosahuje 56 %.
Slabý podiel súkromných investícií u nás súvisí s viacerými faktormi:
- výrazný podiel priemyslu orientovaný na výrobu s nižšou pridanou hodnotou, pričom výskum sa často koncentruje v materských zahraničných firmách,
- podpriemerný podiel inovatívnych firiem (Eurostat),
- rezervy v spolupráci na aplikovanom výskume medzi firmami a univerzitami.
Zvýšiť podiel verejných aj súkromných investícií do vedy a výskumu pomáhajú viaceré opatrenia plánu obnovy:
- podpora excelentných projektov a výskumníkov úspešných aj na európskej úrovni,
- granty na podporu spolupráce firiem, akademického sektora a organizácií výskumu a vývoja vo forme poukazov, doplnkových grantov k zdrojom získaným od súkromného sektora či podpory konzorcií,
- investície na výskum a inovácie na dekarbonizáciu a digitalizáciu ekonomiky,
- finančné nástroje na podporu inovácií ako napríklad kapitálové vstupy a mikropôžičky.
Pre udržateľné zvýšenie investícií je potrebné vytvoriť transparentný systém podobných opatrení s adekvátnymi zdrojmi. Súčasťou môžu byť daňové úľavy po vzore existujúceho „superodpočtu“, ktorý umožňuje znížiť daňový základ o výdavky na výskum a vývoj. Dôležité je pravidelne vyhodnocovať efektívnosť týchto nástrojov a podľa výsledkov upraviť ich nastavenie.
Dlhodobo je potrebné zvyšovať kvalitu vysokých škôl a výskumných inštitúcií, aby v spolupráci so súkromným sektorom dokázali udržiavať talentovaných študentov a pracovníkov na Slovensku a tiež prilákať talenty zo zahraničia. Práve vzdelaní a talentovaní ľudia majú najväčší potenciál prinášať inovácie a tým aj vytvárať kapitál potrebný na ďalšie investície do výskumu a vývoja.
Aktualizované 09.01.2025