Revízia výdavkov na pôdohospodárstvo za rok 2021
Aktualizované 12.09.2023
V pôdohospodárstve sa kľúčové reformy nenapĺňajú, alebo len pomaly.
Revízia výdavkov na pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka v roku 2019 zhrnula odporúčané opatrenia zamerané najmä na zvýšenie produktivity v poľnohospodárstve, stabilizáciu príjmu farmárov, posilnenie udržateľnosti pôdohospodárstva a zefektívnenie prevádzky rezortu.
Podstatná časť opatrení sa viaže na efektívne nastavenie politík v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2021 až 2027, vďaka ktorej môžu slovenskí poľnohospodári čerpať v rokoch 2023-27 spolu 3,38 miliardy eur z eurofondov a 866,8 milióna eur zo štátneho rozpočtu.
V roku 2021 bolo plnenie odporúčaní pomalé. Viaceré dôležité opatrenia v oblasti fungovania trhu s pôdou či optimalizácie hospodárenia štátnych podnikov meškajú, alebo sa s nimi ešte vôbec nezačalo. Patrí medzi ne napríklad:
- komplexná reforma a digitalizácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), čo je ťažisková zmena v rezorte,
- každoročné zabezpečovanie pozemkových úprav, ktoré povedú k sceľovaniu pozemkov,
- optimalizácia výdavkov rezortu pôdohospodárstva a podriadených organizácií vrátane štátnych podnikov,
- procesno-organizačný audit ministerstva.
Pri nastavovaní systému riadenia katastrofických rizík (napríklad záplavy alebo sucho) v poľnohospodárstve nedošlo k výraznému pokroku. Taktiež revitalizácia závlahovej a odvodňovacej siete bola minimálna.
Hoci pri monitorovaní ťažby dreva ministerstvo pokračuje v plnení opatrení, momentálne je nedostatočné. Všetky tri lesohospodárske podniky rezortu uvádzajú do prevádzky systém sledovania ťažby dreva. Napriek tomu sú možnosti kontroly priamo v teréne obmedzené.
Od začiatku sledovania opatrení v roku 2019 nastal mierny pokrok v poskytovaní údajov o pôde, poľnohospodárskej výrobe a lesníctve. Údaje však zatiaľ nie sú poskytované verejnosti v anonymizovanej forme, prijateľnom formáte a transparentným spôsobom.
Medzi hlavné úspechy v oblasti pôdohospodárstva za rok 2021 patria:
- zverejňovanie dát o vlastníckej štruktúre a využití pôdy v jednotlivých katastrálnych územiach,
- zrozumiteľné zverejňovanie všetkých dostupných dát v lesníctve,
- udržanie miery samofinancovania vedy a výskumu v Národnom lesníckom centre nad 75 %.
Aktualizované 12.09.2023