Nepriaznivý vývoj pôrodnosti na Slovensku s odstupom času kopíruje trend vo vyspelých štátoch EÚ
Aktualizované 12.12.2023
Slovensko po roku 1989 prebralo z vyspelých západných spoločností popri politickom, ekonomickom a kultúrnom modeli taktiež vzorce demografického správania. Klesla sobášnosť, pôrodnosť i potratovosť, a zároveň vzrástla rozvodovosť a podiel detí narodených mimo manželstva. Tieto zmeny spolu úzko súvisia a odohrali sa súčasne s tým, že jedna bola často príčinou druhej.
Vyspelé západné štáty Európy zaznamenali tieto zmeny v demografickom vývoji už v polovici 60. rokov 20. storočia, hoci v niektorých ukazovateľoch sa mierne líšia. Napríklad v severnej Európe sa uzatvára menej sobášov a viac detí sa tam rodí mimo manželstva, v južnej Európe sa páry sobášia vo vyššom veku a je tam nižšia rozvodovosť.
Základným spoločným trendom v Európe je pokles pôrodnosti až pod záchovnú úroveň, ktorá je potrebná na zachovanie počtu obyvateľov bez migrácie. Najprv pôrodnosť klesla pod úroveň 2,1 dieťaťa na ženu v polovici 60. rokov v Škandinávii, následne v západnej Európe (napríklad Nemecko) a na prelome 70. a 80. rokov aj v južnej Európe. Práve v Taliansku, Španielsku, Portugalsku a Grécku a ďalších stredomorských štátoch bol pokles pôrodnosti veľmi strmý a nízka pôrodnosť tam pretrváva až do súčasnosti.
Pôrodnosť nad záchovnou úrovňou nemal vlani žiadny štát EÚ. Najvyššiu pôrodnosť zaznamenali Francúzsko, Írsko a Česko (1,8 dieťa na ženu) a najnižšiu Malta (1,1), Španielsko (1,2), Portugalsko, Cyprus, Taliansko, Grécko a Poľsko (1,3).
- Na Slovensku dosiahla minulý rok pôrodnosť hodnotu 1,57 dieťaťa na ženu, pričom priemerne viac ako 2 deti na ženu sa u nás narodili naposledy v roku 1988. Na Slovensku je dôležitým faktorom vyššej plodnosti miera sobášnosti. Viac detí sa tiež rodí v regiónoch s vyšším podielom vidieckeho a rómskeho obyvateľstva. Vyplýva to z pripravovanej analýzy ISA o pôrodnosti.
- Od roku 2007 pôrodnosť na Slovensku (s miernymi výkyvmi) pozvoľna rastie, čo je zrejme dané odkladom časti pôrodov do vyššieho veku.
- Vlani bol priemerný vek prvorodičiek na Slovensku 28 rokov – o 6 rokov vyšší ako pred 30 rokmi. Z celkového počtu 52 668 živonarodených detí sa 59 % narodilo v manželstve a 41 % mimo manželstva (Štatistický úrad SR).
Populačné starnutie a nárast podielu obyvateľstva v dôchodkovom veku bude predstavovať veľkú zaťaž pre verejné financie v celej EÚ. Nájsť spôsob na zvýšenie pôrodnosti nad hranicu zabezpečujúcu aspoň jednoduchú výmenu generácií sa (nielen) v EÚ snažia všetky štáty, avšak zatiaľ sa to žiadnemu nepodarilo.
Viac sa dočítate v ekonomickom prehľade ISA.
Zobraziť ekonomický prehľad ISA (PDF)Aktualizované 12.12.2023