Bezdetných žien pribudlo takmer v celej Európe
Aktualizované 22.01.2025
Slovensko malo vlani štvrtú najnižšiu bezdetnosť v európskych štátoch OECD. Podiel 49-ročných bezdetných žien u nás dosiahol 11,5 percenta. Za ostatných 20 rokov bezdetnosť u nás vzrástla o dva percentuálne body.
Podiel žien, ktoré sa narodili v roku 1975 a nemajú žiadne dieťa, sa podľa OECD v Európe pohybuje od 5,6 do 23,9 %. Keďže tieto ženy už dosiahli 49 rokov, keď sa končí ich plodný vek (už nemôžu mať vlastné deti), zostávajú trvalo bezdetné. Táto štatistika zahŕňa ženy, ktoré dieťa mať nechceli, aj tie, ktoré ho mať nemohli.
Percentuálne najmenej celoživotne bezdetných žien majú Bulharsko a Portugalsko. Najviac ich je v Španielsku, Taliansku, Rakúsku a Nemecku.
Za ostatných 20 rokov sa podiel celoživotne bezdetných žien zvýšil takmer vo všetkých sledovaných štátoch Európy. Najvýraznejší nárast zaznamenalo Španielsko (+14,4 percentuálneho bodu), Taliansko (+11,4), Poľsko (+9,5) a Litva (+ 8,4). Výrazne bezdetnosť vzrástla tiež v Estónsku, Portugalsku a Česku. K miernemu poklesu došlo len v Holandsku, Fínsku, Nórsku, Rakúsku a Dánsku.
Miera výskytu bezdetnosti spolu s poklesom podielu žien s aspoň dvoma deťmi úzko súvisí s pôrodnosťou. Štáty s vyšším podielom trvalo bezdetných žien majú nižšiu úhrnnú plodnosť, ktorá vyjadruje priemerný počet narodených detí pripadajúcich na ženu. Najnižšiu pôrodnosť majú Španielsko (1,16 dieťaťa na ženu) s Talianskom (1,24), teda štáty s najvyššou celoživotnou bezdetnosťou. Naopak, v Bulharsku, ktoré má podiel trvalo bezdetných žien najnižší v Európe, je pôrodnosť vyššia (1,65 dieťaťa na ženu). To isté platí o Slovensku, ktoré má pri 11,5 % bezdetnosti pôrodnosť 1,57 dieťaťa na ženu. Na zachovanie populácie je však potrebná pôrodnosť vyššia ako 2 deti na ženu.
Z historického hľadiska je zaujímavé, že podiel žien, ktoré sa nikdy nestali matkami, má v Európe tvar písmena U. Vyplýva to zo zistení demografa Tomáš Sobotku. Podiel bezdetných žien narodených v prvých dekádach 20. storočia bol v mnohých štátoch pomerne vysoký. Ich plodný vek totiž spadal do ťažkých vojnových alebo povojnových rokov. Pre neskôr narodené ženy bezdetnosť postupne klesala až približne do roku narodenia na začiatku 2. svetovej vojny. Pri ženách narodených po roku 1950 začala bezdetnosť stúpať, pričom tento trend trvá až do súčasnosti. Ženy narodené v roku 1920 a 1975 majú podľa historických dát podobný priemerný podiel bezdetnosti na úrovni 15 %.
Aktualizované 22.01.2025