Ak chcete zarobiť, študovať sa oplatí
Aktualizované 26.10.2023
Keď porovnáme celoživotné zárobky obyvateľov Slovenska, tí s vysokoškolským vzdelaním zarobia najlepšie. ISA to zistila pomocou regresnej analýzy, z ktorej vyplýva, že vyššie vzdelanie skutočne v priemere prináša vyšší príjem.
- Ak by počnúc týmto rokom 25-ročný vysokoškolský absolvent pracoval celý život, zarobil by vyše 1,5 milióna eur (v stálych cenách). Ľudia so stredoškolským vzdelaním by dosiahli len polovičný celoživotný zárobok (766-tisíc eur) a pri základnej škole sa zmenšuje zárobok len na 518-tisíc eur.
- Pohľad na reálne mzdy poukazuje na rýchly nárast platu na začiatku kariéry absolventa vysokej školy. Jeho plat rastie najrýchlejšie v prvých rokoch (zhruba 8 % ročne). Vďaka tomu po dosiahnutí 30. roku života vysokoškolsky vzdelaný zamestnanec zarába celkovo o 45,2 % viac oproti začiatku kariéry.
- Pri najvyššom dosiahnutom stredoškolskom a základnom vzdelaní je ročná miera rastu v prvých rokoch kariéry na úrovni 3 %. Po piatich rokoch práce plat celkovo stúpne približne o 16 % až 17 %.
- Medziročný rast sa postupne spomaľuje vo všetkých troch vzdelanostných kategóriách. Najvýraznejšie spomalenie rastu môžeme vidieť práve pri vysokoškolských absolventoch, ktorým po 25 odpracovaných rokoch rastú príjmy percentuálne pomalšie ako ostatným.
- Celkovo sa však počas aktívnej 40-ročnej kariéry plat vysokoškolsky vzdelaného občana viac než strojnásobí a stúpne zhruba o 221 %. Stredoškolský absolvent nedosahuje taký rast mzdy ako zamestnanec s vysokoškolským titulom a oproti jeho začínajúcej mzde si po celoživotnej kariére prilepší o 130 %. Zamestnanec so základnou školou dosiahne o 115 % vyšší plat.
Problematikou hodnoty vysokokvalifikovaných zamestnancov sme sa hlbšie zaoberali v analýze Magnet pre talent, na ktorej sa podieľala aj ISA.
Viac sa dočítate v ekonomickom prehľade ISA.
Zobraziť ekonomický prehľad (PDF)Aktualizované 26.10.2023